party-girls.pl

Nigdy więcej nie zawiedź swojej partnerki

Tabletka dzień po – gdzie szukać?

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub mechanicznej może zdarzyć się sytuacja, kiedy ona zawiedzie. Aby zapobiec niechcianej ciąży, można sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Jednak otrzymanie recepty na tabletki dzień po, które uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej może być utrudnione. DLatego warto skorzystać z portali, które umożliwiają wystawienie takiej recepty.

Antykoncepcja hormonalna

Hormonalna antykoncepcja jest stosowana przez coraz więcej kobiet w Polsce. Zapobiega ona nieplanowanej ciąży, uniemożliwiając zapłodnienie. Cykl owulacyjny kobiety jest sztucznie zatrzymany, dlatego zapłodnienie komórki jajowej jest prawie niemożliwe. Jednak należy pamiętać, że na skuteczność tej metody antykoncepcji może wpływać wiele czynników. Są to przede wszystkim predyspozycje zdrowotne kobiety, jej waga, sposób życia oraz możliwości jej organizmu. Może zdarzyć się tak, że na skutek przyjmowania innych leków, np. podczas choroby skuteczność hormonów będzie obniżona. Dzieje się podobnie w przypadku, kiedy dochodzi do zatrucia pokarmowego, skutkującego wymiotami i koniecznością przyjmowania węgla aktywnego. Wymioty mogą również pojawiać się jako skutki uboczne stosowania antykoncepcji na początku jej zażywania. Przy odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub wtedy, kiedy skuteczność hormonów jest zaniżona, warto zastosować antykoncepcję awaryjną, tak zwane tabletki dzień po.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

W przypadku konieczności zastosowania antykoncepcji awaryjnej, warto wiedzieć w jaki sposób ona działa. Tabletki dzień po mają za zadanie opóźnienie owulacji. W ten sposób komórka jajowa nie zostaje uwolniona przez odpowiedni czas, kiedy występowałoby ryzyko zapłodnienia, a w konsekwencji nieplanowanej ciąży. Antykoncepcja awaryjna zapobiega więc jakiemukolwiek zapłodnieniu, a więc połączeniu komórki jajowej z plemnikiem.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna nadal powoduje powstawanie wielu dyskusji na płaszczyźnie etycznej. Dlatego dla osób, które decydują się na jej zastosowanie ważna jest skuteczność. Tabletki dzień po mają ją na poziomie 98%. Oznacza to, że 98 na 100 kobiet, które zdecydują się na stosowanie antykoncepcji awaryjnej zapobiegną ciąży. Co może ją obniżyć?

Tutaj przede wszystkim ważny jest czas. Istotne jest, aby przyjąć antykoncepcję awaryjną tak szybko, jak to jest możliwe. Tabletka dzień po najlepiej działa w ciągu 24 godzin od stosunku, kiedy zaistniało ryzyko zajścia w ciążę.

Gdzie zdobyć receptę na tabletkę dzień po?

Według prawa, tabletki dzień po są dostępne jedynie na receptę. Oznacza to, że najpierw należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednią. Jednak jak już było wspomniane w artykule, tabletka dzień po musi być wzięta najszybciej, jak to jest możliwe. Zdarza się, że przez wzgląd na skutki uboczne tabletki, lekarz nie chce wypisać odpowiedniej recepty. Wówczas zaleca się spróbowanie u innego lekarza, najlepiej ginekologa, który możliwie szybko przyjmie pacjentkę na wizytę. Warto mieć swojego zaufanego ginekologa, który pomoże w sytuacji awaryjnej. Jeżeli wszystkie metody zawiodą, a tabletka dzień po jest potrzebna natychmiast, warto skorzystać z portali, które umożliwiają wypisanie recepty. Poprzez szybki kontakt z lekarzem za pomocą internetu, można uzyskać receptę, która ratuje przed niechcianą ciążą. Z taką receptą, która jest wydawana w formie zdalnej, należy udać się do apteki. Jeżeli kobieta nie chce podawać nazwy leku, nie jest to żaden problem. Podaje jedynie swój pesel oraz kod recepty. Po tych informacjach farmaceuta dostaje informację na temat potrzebnego leku.

Czy warto wcześniej zadbać o antykoncepcję awaryjną?

Ze względu na ilość problemów oraz ewentualnych sytuacji, które powodują opóźnienia, specjaliści sugerują, aby posiadać w swojej domowej apteczce jedną tabletkę dzień po. Podczas rutynowej wiaty u swojego ginekologa można poprosić go o wypisanie takiej recepty lub skorzystać z jednego z portali oferujących taką możliwość. Dzięki temu, jeżeli tabletki antykoncepcyjne zawiodą, nie pojawia się dodatkowy, zbędny stres związany z koniecznością szukania odpowiedniego specjalisty, który wypisze receptę, a następnie apteki, która ją zrealizuje.

Tabletka dzień po ma stosunkowo długi termin ważności. Z tego względu nie trzeba zastanawiać się, czy ulegnie ona zniszczeniu lub jej działanie będzie słabsze po kilku miesiącach. Może okazać się, że nie będzie wcale potrzebna. Jednak warto zwracać uwagę na jej termin przydatności. Jeżeli zbliża się do końca, warto zaopatrzyć się w nową. W ten sposób znacznie obniża się poziom stresu, ponieważ w przypadku stosunku, który mógłby skończyć się nieplanowaną ciążą, można skorzystać z tabletki, która jest już dostępna w domowej apteczce.

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana w nagłych i kryzysowych sytuacjach, kiedy dochodzi do stosunku, który nie był odpowiednio zabezpieczony. Aby uchronić się przed niechcianą ciążą, warto zaopatrzyć się w tabletkę dzień po, która zostanie wykorzystana, jeżeli dojdzie do awaryjnej sytuacji.