party-girls.pl

Nigdy więcej nie zawiedź swojej partnerki

Przyczyny niskiego pożądania seksualnego

Należy zauważyć, że pojęcie „zbyt niskiego pożądania seksualnego” może być bardzo względne; określenie jego granic zależy od osoby. Co więcej, przejście przez jedną z tych sytuacji nie oznacza, że dana osoba będzie nieszczęśliwa przez całe życie, ani że nie może wrócić do poprzedniego stanu. Są nawet tacy, którzy w ogóle nie odczuwają zainteresowania seksualnego, są też tacy, którzy odczuwają pożądanie seksualne, ale nie jest ono skierowane do konkretnych osób. Poza tym warto też wyjaśnić, że niskie libido nie ogranicza się do związku, ponieważ odczuwanie niewielkiego przyciągania do kogoś nie jest tożsame z posiadaniem małego popędu seksualnego. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom niskiego libido.

Menopauza

Menopauza to naturalny okres w życiu wszystkich kobiet, który wiąże się z utratą pożądania seksualnego i występuje, gdy jajniki przestają produkować jaja, co prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które powodują szeroki zakres objawów fizycznych i psychicznych.

Menopauza zaczyna się, gdy jaja przestają produkować hormony takie jak estrogen i progesteron, a to zaburzenie hormonalne następuje w bardzo krótkim czasie, prowadząc do szeregu zaburzeń równowagi u danej osoby.

Ten etap rozwoju kobiety często występuje od 45 roku życia, a niektóre z fizycznych i psychologicznych objawów z nim związanych to uderzenia gorąca, zmęczenie, niepokój, drażliwość, a także brak pożądania seksualnego.

Badania naukowe wskazują, że około 40% kobiet wchodzących w ten etap starzenia się ma niski poziom libido; nie wiadomo jednak jeszcze, czy jest to spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, czy też bezpośrednią konsekwencją braku równowagi psychologicznej, tj. zmęczenia, niepokoju czy stresu.

Niski poziom testosteronu

Testosteron jest hormonem, który jest związany z podniecenie seksualnym w obu przypadkach, mężczyzn i kobiet i kiedy osoba ma niski poziom testosteronu, ma tendencję do zmniejszonego pragnienia seksualnego. Ten brak libido z powodu deficytu testosteronu jest bardziej powszechne u mężczyzn niż u kobiet. W portalu https://fitmaster.pl dowiesz się, jak możesz naturalnie podnieść poziom testosteronu.

Leki lub narkotyki na receptę

Stosowanie niektórych leków na receptę w celu leczenia zaburzeń fizycznych lub emocjonalnych, a nawet nadużywanie szkodliwych używek, takich jak tytoń, może być również związane z niskim libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jest to jeden ze skutków ubocznych, które należy brać pod uwagę przy przyjmowaniu niektórych leków, które mogą silnie wpływać na normalne funkcjonowanie organizmu, zmieniając przepływ krwi do narządów płciowych i utrudniając np. utrzymanie erekcji.

Hormonalne metody antykoncepcji

Hormonalne metody antykoncepcyjne również generują intensywne zmiany hormonalne w organizmie, co czasami skutkuje niskim pożądaniem seksualnym u danej osoby jako efekt uboczny. Pracownicy służby zdrowia zalecają, aby w każdym przypadku, gdy po zażyciu środka antykoncepcyjnego wystąpi taki spadek libido, skonsultować się z lekarzem.

 Zaburzenia nastroju

Zaburzenia nastroju, takie jak depresja, często prowadzą również do zmniejszenia zainteresowania wszystkim (zjawisko znane jako abulia) i zmniejszenia zdolności do cieszenia się czymkolwiek (anhedonia), w tym aktywnością seksualną.

Dlatego też czasami drastyczna utrata pożądania seksualnego u danej osoby może być wiarygodnym wskaźnikiem zaburzeń depresyjnych, czyli czegoś, co powinno być jak najszybciej leczone przez specjalistę psychologa.