party-girls.pl

Nigdy więcej nie zawiedź swojej partnerki

Symbolika i historia flagi LGBT

Flaga LGBT, znana również jako tęczowa flaga lub flaga wolności, identyfikuje wszystkich ludzi ze społeczności gejów i lesbijek na świecie, będąc ważnym elementem wyzwolenia tożsamości seksualnych w naszych czasach.

Flaga gejowska powstała w 1978 roku jako wyraz uznania dla ruchu homoseksualnego w Stanach Zjednoczonych, choć później została rozszerzona na całą społeczność LGBT, która obejmuje większość orientacji seksualnych (geje, lesbijki, biseksualiści, transseksualiści itp.).

Jest to pomysł artysty Gilberta Bakera, który zainspirowany Harveyem Milkiem (pierwszym otwarcie homoseksualnym urzędnikiem państwowym w Stanach Zjednoczonych) wymyślił unikalny symbol, aby społeczność gejowska mogła z dumą pokazać, kim jest. Projekt został podobno zainspirowany piosenką Judy Garland „Somewhere over the Rainbow”. Obecnie flaga LGB jest tak popularna, że można ją nawet zobaczyć zawieszoną w instytucjach publicznych,  takich jak Uniwersytet Warszawski. 

Znaczenie kolorów flagi LGBT

Chociaż flaga pierwotnie zawierała osiem kolorowych pasów, różowy i turkusowy zostały później porzucone z powodu problemów produkcyjnych, ponieważ druk ośmiu kolorów był zbyt drogi. Każdy kolor we fladze LGBT reprezentuje jakieś przesłanie:

  • Czerwony: życie
  • Pomarańczowy: leczenie
  • Żółty: słońce
  • Zielony: przyroda
  • Niebieski: sztuka
  • Jasnoniebieski: harmonia
  • Fiolet: ludzki duch
  • Różowy: seksualność
  • Turkus: magia

Flaga biseksualistów LGBT

Społeczność biseksualna jest reprezentowana przez kolor różowy, purpurę i ciemny niebieski. Flaga została zaprojektowana przez Michaela Page’a, a kolorystyka opiera się na symbolu biseksualnych trójkątów (różowy i niebieski odwrócony trójkąt) oraz kolorze, który powstaje z mieszanki. Flagę często można zobaczyć podczas Międzynarodowego Dnia Biseksualizmu. Według Page’a, niebieski kolor flagi reprezentuje przyciąganie do płci przeciwnej, podczas gdy różowy reprezentuje przyciąganie do tej samej płci. Biseksualna flaga LGBT ma ciekawą symbolikę opartą na tym, że fiolet, który reprezentuje biseksualistów, jest na pierwszy rzut oka mylony z niebieskim lub różowym, tak jak to się dzieje w przypadku osób biseksualnych w prawdziwym życiu.