Chcielibyśmy zwrócić uwagę na niektóre z przyczyn lub znaków, które mogą wskazywać na to, że mamy poważny problem w naszym związku. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli wykryjesz te oznaki, musisz zakończyć związek. Być może uda się go uratować, jeśli będziecie współpracować i wprowadzicie zmiany, które ponownie wzmocnią związek. Najlepszym sposobem jest terapia par, zarówno indywidualna, jak i w parze. Pamiętaj, że w tego typu relacjach „wina” jest zazwyczaj wspólna.
Ciągłe argumenty
Wspólne życie wiąże się oczywiście z wieloma pozytywnymi, a także negatywnymi aspektami. Jednym z najbardziej negatywnych aspektów są kłótnie, a ich jest więcej niż zwykle u pary. To normalne. Jednak to, co nie jest powszechne, to ciągłe kłótnie, gdy jedynym sposobem komunikacji jest kłótnia. Oczywiście każda para jest inna, ale ciągłe kłótnie, i to z błahych powodów, są zazwyczaj objawem źle funkcjonującego związku. Ponadto w związkach istnieją tak zwane czerwone flagi. Sprawdź, czym one w linku: https://nieuwierzysz.pl/czym-sa-czerwone-flagi-w-relacjach-romantycznych
Godzenie pracy i domu
Jedną z zalet posiadania zdrowego związku jako para jest wsparcie, a część tego wsparcia opiera się na podziale obowiązków. Jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że w związku nie dzieje się dobrze, jest sytuacja, w której dostrzegasz lub uświadamiasz sobie, że główny ciężar związku i wszystkiego, co się z nim wiąże, ponosisz Ty, a nie druga osoba. Na przykład bycie osobą, która zajmuje się wszystkimi obowiązkami domowymi lub która martwi się o wszystkie aspekty związane z parą, takie jak finanse domowe, kończy się pogorszeniem relacji, w taki czy inny sposób.
Utrata niezależności osobistej
Ściśle związana z powyższym, kolejna oznaka pogarszającego się związku to utrata niezależności. W tym sensie może przyjść czas, kiedy poczujesz, że nie czerpiesz już przyjemności z własnego rozwoju osobistego lub że nie masz czasu, aby czuć się dobrze, robiąc coś, co po prostu lubisz. Utrata niezależności nieuchronnie sprawia, że czujesz się przywiązany do tego, co robi druga osoba i jej gustów, niezależnie od własnych, co może również prowadzić do spadku poczucia własnej wartości.
Nieaktywne życie seksualne
Związek pary opiera się również na zaufaniu i intymności seksualnej. Tak, to całkiem normalne, że te ilość tych chwil intymności seksualnej zmniejszają się z czasem, gdy minie faza zakochania. Nawet relacje seksualne z partnerem mogą stać się mniej satysfakcjonujące.
Płomień może rzeczywiście został zmniejszony, ale nigdy nie powinien zostać zgaszony! W tym sensie zamiast zastanawiać się nad tym, jak często uprawiacie seks, aby sprawdzić, czy jesteście w zgodzie ze swoim partnerem, najlepiej jest sprawdzić, czy utrzymujecie tę samą czułość i kontakt fizyczny, nawet jeśli nie kończy się on aktem o charakterze seksualnym.
Powiązane tematy
Czy wygląd fizyczny rzeczywiście jest barierą w znalezieniu partnera?
Co się dzieje z naszym ciałem po zerwaniu z partnerem?
Seks pod prysznicem lub w wannie, czyli prosty sposób na urozmaicenie współżycia